Vložkovanie komínov

Vložkovanie komínov sa aplikuje na stavbách, kde je potrebné upraviť komínový prieduch na nový druh paliva. Význam vložky v komíne je dvojaký. V prvej rade zamedzuje prieniku vlhkosti do muriva komína a to tak atmosférickej, ako aj kondenzačnej vznikajúcej horením paliva a následným ochladzovaním splodín horenia v komíne. Za druhé zabezpečuje rýchle prehriatie komínového prieduchu a tým dosiahnutie vyrovnaného komínového ťahu počas celého procesu horenia. V praxi sa berie dôraz hlavne na prvý bod, pretože komíny bez vložky rýchlo podliehajú deštrukcii vplyvom mrznutia vlhkosti v plášti komína (podobne ako zvetrávanie skál v prírode).
Nové moderné spotrebiče sú úsporné, a preto plyny z nich odchádzajúce majú pomerne nízku teplotu, a preto v nevyvložkovanom komíne dochádza k ich ochladzovaniu a kondenzovaniu. Tento kondenzát vniká do muriva a môže preniknúť až do omietok, kde vytvorí fľaky a nepríjemný zápach. Odstránenie týchto následkov býva náročné a neobíde sa bez búrania postihnutej omietky. Typickým reprezentantom takýchto kotlov je drevosplyňujúci alebo kondenzačný kotol. Tieto spotrebiče musia mať komíny bezpodmienečne vyvložkované, v opačnom prípade, vo veľmi krátokom čase, dôjde k spomínaným poruchám.
Vložka v komíne na tuhé palivo má naviac ešte prvok protipožiarny, pretože teplota v komíne sa neprenáša v plnej miere na komínový plášť a pri požiari komína bude teplo odvedené do atmosféry bez toho, aby ohrozilo komín a budovu. Pri požiari nevyvložkovaného komína sa nahromadené dechty horením môžu zväčšiť až natoľko, že upchajú komínový prieduch a následkom je explózia ktorá komín roztrhne a môže dôjsť k viacerým požiarom v dome naraz. Ak je v komíne vložka, k dechtovaniu nedochádza vôbec.
Vložky sa vyrábajú ohybné i pevné, antikorové alebo hliníkové podľa druhu paliva.

Galéria: